přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
AnnettaSow, CooperBoli, AileenHimm, DexterGrub, ErinB76013, WildaAlbin + 6 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
SIRNÝ KVĚT
Vesuvanka - Saturday, 12.09. 2015 - 20:05:39
Téma: Výtvarné umění - Malba

OSTROV OBSIDIÁNU A SÍRY

Tak bychom mohli nazvat nejjižněji položený ostrov souostroví Lipari Vulcano. Souostroví je tvořeno sedmi ostrovy: Vulcano, Lipari, Salina, Panarea, Filicudi, Alicudi a Stromboli. Všechny jsou sopečného původu. Aktivní jsou Stromboli a Vulcano.

7. června 1998 v dopoledních hodinách vyplouváme s dcerou ze sicilského přístavu Milazzo k ostrovu Vulcano. Opět na moři a vstříc ostrovu zrozenému ohněm. Jsme očarovány barvami moře, oblohy a přibližujícího se ostrova. Za chvíli budeme na místě. Ostrov byl nazván podle římského boha ohně Vulcana (řeckého Hefaista). Římané byli jistě při svých plavbách svědky některé erupce, která dala podnět k názvu ostrova. K poslední došlo v letech 1888 - 1890.

Vystupujeme z lodi a prohlížíme si pobřeží, obdivujeme malé vulkanické kamínky, vyhřáté sluníčkem. Je mezi nimi i černý obsidián, s nímž se poprvé setkávám ve volné přírodě. Obdivuhodné jsou ladné tvary sopky. Přemýšlím nad tím, kolik energie ze sebe vydala Země, než se objevil tento ostrov nad hladinou moře a vyrostl do výšky téměř 400 m.

Vydáváme se k sirnému jezírku, které najdeme velmi snadno podle "vůně". Jdeme tedy přímo "po nose". Následuje koupel v jezírku a mazání těla jemným bahnem. Voda je teplá a místy horká, protože je ze země neustále vyhřívána sopečnými plyny (fumarolami). Podařilo se mně dotknout se patou fumaroly - je to první setkání s dechem Vulkána. Koupel v jezírku je příjemná a po ní následuje osvěžení v moři. Naší pozornosti se těší nádherně barevná skála s převládající krémovou a žlutou, ale také oranžovou a světle i tmavě červenou. Slunce hladí skálu a rozehrává její barvy do tónů flétny. Nikam nespěcháme, potulujeme se po okolí, obdivujeme kameny, posedáváme, nasáváme tu jedinečnou atmosféru. Výstup ke kráteru odložíme na druhý den.

8. června 1998. Saluto Vulcano!
Náš výstup začíná serpentinami popelovou cestou, která je strmější než byla cesta ke kráteru Vesuvu. Zpočátku je lemována rostlinami. Srovnávám rostliny na Vulcanu s rostlinami na Vesuvu, kde byla vegetace různorodější a květena barevnější. Na svazích Vulcana jsou rostliny nižší, většinou velmi husté keře, často zespodu suché. Jejich listy jsou tužší a úzké. Bohužel nemám atlas jihoevropských rostlin, abych si keře určila, tipuji, že by to mohl být druh kručinek, ale nejsem si jistá. Z barev květů na Vulcanu jednoznačně převládá žlutá. Usuzuji, že je tu méně vláhy než na Vesuvu.

Pásmo rostlin náhle končí a cesta ještě chvíli pokračuje šedým popelem. Dále následuje velmi světlá hornina, typická pro Vulcano. Je to ryolit, někdy nazývaný liparit právě podle Liparských ostrovů. Poblíž kráteru je opět popel. Úsek tvořený světlou horninou je značně nerovný s rozbrázděnými, místy dost hlubokými koryty. Prší tu asi málokdy, ale když už, tak to stojí zato. Voda se pak valí dolů a postupně hloubí koryta.

Přestože chodím o francouzských holích, jde se mi dobře. Mám výbornou náladu. Cvičit v tělocvičně je pro mě strašná nuda - ráz dva, tři, čtyři na žíněnce s pohledem do stropu. Na svahu sopky je sice také ráz, dva, tři, čtyři - levá ruka, pravá noha, pravá ruka, levá noha, klek, sed a znovu, ale je to úplně něco jiného, kolem mě kamení, rostliny, popel, nade mnou jasné nebe, slunce a dole je moře. Cítím tu veliké spojení s přírodou a se Zemí. Sluníčko nás spaluje zvenčí a mě spaluje žár i zevnitř. Sama si teď připadám jako sopka - mám v sobě sílu, energii i oheň. Ty to dokážeš, podívej, kam už jsi vylezla! Zbývá poslední popelový úsek a jsme nahoře u kráteru. Viktória, Viktória, zvolám radostně a zvednu hole.

Obcházíme mělký kráter, z jehož okraje vystupují fumaroly. Nejvíce je jich podél překrásně barevné pukliny, kde se usazuje sirný květ, který vzniká rychlým ochlazením sirných par.

Sledujeme dech vulkánu a já se vracím ve vzpomínkách ke své maturitě z chemie, kdy jsem si vytáhla síru. Když jsem vyjmenovávala oblasti jejího výskytu, ani se mi nesnilo o tom, že některé z nich jednou navštívím.
Pozdě odpoledne scházíme dolů a vracíme se do přístavu.

Sedíme na lodi, směřující k Sicilii. Sluníčko se pomalu kloní k západu a rozehrává symfonii zlatých, fialových a modrých barev, jejichž tóny se mění. Ostrov obsidiánu a síry, který nás obohatil o další nádherné zážitky a hluboké dojmy, tvoří už jen fialovou siluetu na obzoru, která se nám zvolna ztrácí z dohledu. 

akvarel kombinovaný pastelkami

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Výtvarné umění - Malba:
DDR- Rujána

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 10
Účastníků: 1


Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"SIRNÝ KVĚT" | Přihlásit/Registrovat | 8 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: SIRNÝ KVĚT
Od: maja52 - Sunday, 13.09. 2015 - 12:06:57
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jani, píšeš krásně, poutavě, moc ráda jsem se začetla do tvého vyprávění ... a obdivuji tě. Jsi velmi šikovná, i malířka. Měj se hezky, ahojky.


[ Odpovědět ]

Re: SIRNÝ KVĚT
Od: Vesuvanka - Sunday, 13.09. 2015 - 12:47:07
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Majko, mám radost, že se Ti moje vyprávění a obrázek líbily. Pro mě to byl úžasný zážitek, stejně tak návštěva dalších italských vulkánů. O cestě jsem začala psát ihned po návratu, dokud byly dojmy ještě žhavé. Už tenkrát jsem namalovala pár ohrázku, ale nebylo to ono, s akvarely jsem teprve začínala.
Děkuji za zastavení a milá slova.
Měj se moc hezky. Zdraví Jana Vesuvanka :-)))

[ Odpovědět ]


Re: SIRNÝ KVĚT
Od: Anonymní - Sunday, 13.09. 2015 - 16:42:59

Janičko, děkuji za nádhernou, poutavou reportáž z VULCANA, vtáhla jsi mě do děje, přímo cítím síru a užívám si barvy rostlin, moře, ale i sopečného popela.

Na Vulcanu jsem byla v srpnu 2012, byl čas na koupel v sirném jezírku i na výstup ke kráteru. Pluli jsme lodí z Kalábrie, byl tehdy nádherný den, ale moře bylo dost rozbouřené, většině lidiček bylo špatně.

Tvůj sirný květ patří do atmosféry reportáže. Děkuji a těším se opět někdy na další.
Květa:-)))


[ Odpovědět ]

Re: SIRNÝ KVĚT
Od: Vesuvanka - Sunday, 13.09. 2015 - 20:32:05
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Květuško, zdravím Tě a děkuji za zastavení a milou odezvu k reportáži i obrázku a děkuji i za zájem :-)))
Mám radost, že jsi poznala kouzlo tohoto ostrova. My jsme s dcerou měly štěstí, že moře bylo klidné.

[ Odpovědět ]


Re: SIRNÝ KVĚT
Od: iln - Sunday, 13.09. 2015 - 17:28:45
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Milá Janičko, je to nádherný sírově žlutý sirný květ, hezký text, který nenásilně vpravuje do atmosféry luxusního obrázku! Bylo mi neobyčejným potěšením zhlédnout a přeěíst! Lenka


[ Odpovědět ]

Re: SIRNÝ KVĚT
Od: Vesuvanka - Sunday, 13.09. 2015 - 20:37:03
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Milá Lenko, zdravím Tě a děkuji za zastavení a milá slova :-))). Sirný květ mě fascinoval, a tak jsem se k němu po sedmnácti letech znovu vrátíla prostřednictvím obrázku.

[ Odpovědět ]


Re: SIRNÝ KVĚT
Od: luggi - Sunday, 20.09. 2015 - 06:51:33
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pěkně jsem si početl :-), obrázek též potěšil. Zdraví Luděk


[ Odpovědět ]

Re: SIRNÝ KVĚT
Od: Vesuvanka - Sunday, 20.09. 2015 - 22:34:03
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Luďku, mám radost, že jsi se zastavil, a děkuji za milou odezvu k textu i k obrázku.
Zdravím :-))) Jana Vesuvanka

[ Odpovědět ]

Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
63 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.02 sekund