přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
FrankJScott, TIJDerek16, FelicitasJ, FloraLaver, KennyAhren, Virgil79D7, AlbertWhit + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
NA SVAHU VESUVU
Vesuvanka - Saturday, 04.05. 2019 - 15:20:40
Téma: Výtvarné umění - Malba

Tento obrázek, namalovaný jen zpaměti v jednom hotelu ve Florencii, je ze dne 12. června 1998, kdy jsme se s dcerou vracely z cesty po italských vulkánech. Byla jsem tehdy doslova nabitá úžasnými zážitky a dojmy z návštěvy sopek, a tak jsem musela ještě na území Itálie alespoň jeden z těchto dojmů vyjádřit barvami (s akvarely jsem tehdy začínala). Bylo to naše první setkání s Vesuvem. Když jsme odbočily z úzké mětské uličky a po levé straně uviděly úžasnou divokou sopečnou scenérii, věděly jsme, že to je ta správná cesta , vedoucí k vrcholu legendárního vulkánu.

Ono totiž nebylo jednoduché tam vyjet, i když se Vesuv ve městě Torre del Greco majestátně tyčil přímo nad námi. Jely jsme totiž samy autem a nebyly vázány na cestovní kancelář, takže jsme nevěděly kudy přesně jet. První odbočka k Vesuvu vedla po silničce krásným piniovým hájem. Zmocnila se mě euforie - pinie a Vesuv k sobě patří - připomněla jsem si starou pohlednici Neapolského zálivu a pinií a Vesuvem, která mi učarovala už v dětství. Po několika minutách jízdy jsme narazily na závoru s cedulí PRIVATE, takže to nebyla správná cesta. Vrátily jsme se na hlavní silnici a na další odbočce znovu vyjely nahoru a za chvíli skončily u RISTORANTE VESUVIO s ohrazenou terasou, dál už cesta nevedla. Zklamány se opět vracíme a uvažujeme, jak se správně nasměrovat.

Napadlo nás, že tady snad má všechno název Vesuvio,, a že budeme muset hledat směrovku na "vulcano Vesuvio." Jely jsme pomalu a při nejbližší příležitosti se zeptaly jednoho pána, který nám ochotně poradil. U správné cesty byla nejen směrovka, ale i piktogram kráteru s postavičkou nad ním. Konečně! Stoupaly jsme strmou úzkou ulicí, kde auto jen taktak projelo mezi domy a pak odbočily na cestu, kde byla ta úžasná divoká sopečná krása, o níž jsem psala výše.

Velké a malé kusy lávy, která se tu kdysi valila dolů, proměněná ve studené kamení, je zvěčněné bouřlivé drama, jedna z mnoha kapitola dějin Země. Láva, z níž teď tryská bohatý život. Tehdy jsem poznala jen proslulé kručinky, další rostliny byly pro mě velkou neznámou a podařilo se mně je určit později. Byl to impuls nejen k namalování obrázku, ale i ke studiu květeny dalších vulkanických krajin.

 

akvarel

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Výtvarné umění - Malba:
DDR- Rujána

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 10
Účastníků: 1


Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"NA SVAHU VESUVU" | Přihlásit/Registrovat | 10 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: NA SVAHU VESUVU
Od: fungus2 - Saturday, 04.05. 2019 - 15:32:56
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Pěkné.


[ Odpovědět ]

Re: NA SVAHU VESUVU
Od: Vesuvanka - Saturday, 04.05. 2019 - 15:48:11
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Honzo, mám radost, že se Ti líbí, děkuji za zastavení a milou odezvu, a zdravím :-))) Jana Vesuvanka

[ Odpovědět ]


Re: NA SVAHU VESUVU
Od: Anonymní - Saturday, 04.05. 2019 - 20:47:34
Moc ráda jsem se tu zastavila. Obrázek má krásnou atmosféru, to stejné popis. Mám hned hezčí večer. Ahojky Majka.


[ Odpovědět ]

Re: NA SVAHU VESUVU
Od: Vesuvanka - Sunday, 05.05. 2019 - 08:11:06
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Majko, mám velikou radost, že Tě obrázek i text potěšily. Pro mě to byl úžasný zážitek, na který dodnes vzpomínám, jakož i na setkání s dalšími italskými vulkány, kdy jsem měla možnost je porovnávat nejen po stránce geologické, ale i botanické. Před cestou jsem si o italských sopkách kromě geologických publikací přečetla hodně článků a reportáží z cest v různých časopisech (internet jsme ještě neměli) a udivilo mě, že se tenkrát o rostlinách na svazích sopek kromě vesuvských kručinek nikde nepsalo. Připadala jsem si tehdy jako jejich objevitel, i když je samozřejmě objevili už dávno botanici a snad si jich všiml i někdo další z turistů, ale asi ho nezaujaly natolik, aby je zmínil. O to větší byl pro mě impuls se jim věnovat a a podělit se o své poznatky se čtenáři.
Děkuji Ti za zastavení a milou odezvu a zdravím :-))) Jana Vesuvanka

[ Odpovědět ]

Re: NA SVAHU VESUVU
Od: maja52 - Sunday, 05.05. 2019 - 13:36:22
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jsi vzácný, krásný, člověk. Fandím ti - ale to víš dávno. Ahojky.

[ Odpovědět ]

Re: NA SVAHU VESUVU
Od: Vesuvanka - Sunday, 05.05. 2019 - 21:41:04
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Majko, zdravím Tě a děkuji, tak milá slova si ani nezasloužím. I já Ti fandím. Měj se moc hezky :-))) Jana Vesuvanka

[ Odpovědět ]


Re: NA SVAHU VESUVU
Od: iln - Sunday, 05.05. 2019 - 18:56:14
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Janinko, moc hezký popis a oživení vzpomínek na krásné vesuvské chvíle. Vzpomínky ti nikdo nemůže vzít a jsou krásné! Obrázek taky! Díky za možnost si tvé vzpomínky oživit v mysli. Pamatuješ, jak jsi mi o této cestě barvitě vyprávěla kdysi v kavárně Vesuv? Mc hezké dílko, Lenka


[ Odpovědět ]

Re: NA SVAHU VESUVU
Od: Vesuvanka - Sunday, 05.05. 2019 - 21:50:23
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Lenko, děkuji Ti za zastavení a milá slova :-))). Jsem ráda, že jsem ten obrázek namalovala ještě v Itálii - mám zkušenost, že čím dříve své dojmy zpracuji, tím je dílo sugestivnější. Na svoje vyprávění v kavárně Vesuv si moc dobře vzpomínám. Byla jsem návštěvou Vesuvu a dalších vulkánů nadšená a dodnes z těch zážitků a dojmů těžím pro svoji tvorbu. Zdraví Jana Vesuvanka :-)))

[ Odpovědět ]


Re: NA SVAHU VESUVU
Od: luggi - Sunday, 05.05. 2019 - 19:09:34
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Velmi pěkné vyprávění i obrázek. Vyplatí se někdy něco nakreslit jen ze vzpomínek. Je v tom určité kouzlo a člověk do toho dá víc ze sebe :). Zdraví Luděk :)).


[ Odpovědět ]

Re: NA SVAHU VESUVU
Od: Vesuvanka - Sunday, 05.05. 2019 - 21:53:06
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Luďku, děkuji za zastavení a milá slova :-))). Snažila jsem se obrázek namalovat, dokud byly vzpomínky živé. Teď maluji už jen podle fotek, ale snažím do obrázků vložit i svoje pocity. Zdraví Jana Vesuvanka :-)))

[ Odpovědět ]

Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
69 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund