přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
CamillaHon, KennyAhren, BernardoTa, CodyHolida, FelicitasJ, DellHartig, FrankJScott, TIJDerek16, Virgil79D7, RhondaCyr, AlbertWhit, BradlyAkht, RileyR0900 + 9 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist
POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Vesuvanka - Tuesday, 06.08. 2019 - 08:03:13
Téma: Výtvarné umění - Kresba

POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
(a reportáž z výletu ze 6. srpna 2005)

Podél sklizených polí, kde pobíhají ušáci, vine se trať, po níž jede motoráček a veze spoustu výletníků, mezi nimiž je i osm poutníků z Communia, které se mi podařilo nalákat k výletu na magickou horu, spojenou s naší historií. Okouzlující je pohled na úzké žluté pole rozkvetlých slunečnic a Říp vpozadí.

Z nádraží ve Ctiněvsi nás vyvádí červená turistická značka, která vede podél domků se zahrádkami plnými květů a stromů, jejichž větve se doslova prohýbají pod úrodou meruněk, jablek a hrušek. "Tolik ovoce - to vidím poprvé!" zvolal někdo nadšeně. Dál vede cesta starou hrušňovou alejí obsypanou malými žlutavými a červenavými hruštičkami - louky a pole, někde sklizená, ale ječmen ještě na sklizeň čeká. Zemský ráj to na pohled.

Nevím co pozorovat dříve... krajinu, květenu, oblohu, která hýří různotvarými i různobarevnými kumuly... Kde začít?

Z trávy u cesty vykukují velké žluté květy kozí brady východní, ale i poměrně vysoké kozí brady větší (někdy nazývané "pochybná"). Zaujmou nás drobné žluté kvítky svízelu syřišťového, řepíku lékařského, odkvétající třezalky, zavřené bílé květy svlačce rolního - ráno totiž pršelo a zřejmě dost vydatně, jak napovídají louže. Pomalu odkvétá i bílá silenka nadmutá, upoutají nás žluté okolíky vratiče a kytička, která nás doprovází v čedičových krajinách - zářivě žlutý starček přímětník... Určitým kontrastem žluté je modře kvetoucí čekanka a zřejmě ještě nedávno kvetla šalvěj přeslenitá. Na dalším úseku cesty objevujeme hlaváč bledožlutý a chrastavec s velmi podobným květem, ale fialovým. Na jednom z nich sedí drobný modrý motýlek s nápadnými červenými skvrnami - je to vřetenuška tužebníková (setkali jsme se s ní nedávno u Dobrčic, když jsme pátrali po dubu pýřitém). Ale tato vřetenuška má už asi své dny spočítané. Neulétne, když se k ní nakloníme, abychom si ji blíže prohlédli, je jakoby omráčená, křídla nemají tu jasnou kovově azurovou barvu, jsou tmavší bez lesku, jen ty skvrny jsou nápadné. Jak by řekl entomolog - motýl má "olétaná" křídla (motýli se dožívají většinou jen dvou let). Poletují tu bělásci ovocní, zahlédneme i okáče lučního.

Obdivujeme krásu krajiny a kdosi prohodí, jak to ten praotec Čech mohl vědět, že právě tato krajina bude oplývat mlékem a strdím. "No přece podle čediče, který mu napověděl, že se jedná o krajinu sopečného původu - náš praotec byl chytrý a vyznal se dokonce i v geologii" odpovídám, a o smích je postaráno.

Bohatá, přebohatá vegetace, kvete tu zajímavý druh trávy připomínající bojínek, ale klásky jsou nápadně krátké a stonky tlustší.... a támhle v trávě sedí nenápadně ten šedavý původce té nevšední krásy, jen trochu nazelenalý, tu a tam lišejníkem, který vytváří docela pravidelná různě velká kolečka. Pohladím si ho, je příjemně vyhřátý. Sluníčko svítí, ale je i mírný vítr, takže počasí na chození je přímo ideální. Velmi dobrý je i rozhled, ale ten si ještě užijeme.

Znám jeden moc záludný úsek cesty při výstupu na horu, kde je cesta úzká, kamenitá a nejen strmě stoupá, ale zároveň se i příčně svažuje dolů. Proto opouštíme červenou a pokrčujeme po úpatí Řípu okrajem lesa k místu, kde se opět setkáme s naší červenou, která vede dál do Krábčic a do Roudnice nad Labem. Les s převahou dubů s bohatým podrostem netýkavky. Otevírá se nám částečný pohled na České středohoří i s Milešovkou - kopečky jako na dlani.

Stoupáme. Míjíme turisty, který je tu opravdu hodně. Proudí nahoru i dolů. Posadíme se na lavičce, odkud je moc pěkný rozhled na Dokskou pahorkatinu, jsou vidět vrcholy Velkého i Malého Bezdězu. Po odpočinku a občerstvení pokračujeme v cestě. Podél cesty přibývá i kamení, některé jsou pěkně veliké. Vzpomínám jak kolem nich na jaře kvetly koberce modrých rozrazilů. Ještě se zastavíme u skalky, kde je čedič zajímavě rozpukaný (nevytváří zde varhany, ale nepravidelné, na sebe naskládané hranoly). Rotunda je na dohled. Obdivuji krásnou světlou opuku, z níž je postavena. Před rotundou je nádherné místečko s vysokou kvetoucí diviznou velkokvětou a modrým hadincem, který má některé květy i nachové.

Chceme se podívat na hlavní vyhlídku na České středohoří, ale cesta je po dešti kluzká, svažuje se dolů a tak si na ni troufají jen někteří. My se vydáváme asi dvěstě metrů dál po červené (téměř k tomu náročnému úseku, který jsem výše popisovala) ke skalám. Ano, zde se Říp velmi prudce svažuje jižním a jihozápadním směrem. Je tu nádherný rozhled do roviny, ale i k Rakovnicku a vidíme i západní část Českého středohoří až k Milešovce. Skalky se tu doslova modrají květy poměrně nízkého a rozvětveného hadince obecného. Zaujalo mě, jak se tato rostlina svým vzrůstem přizpůsobuje prostředí - u tratí roste zpravidla vzpřímeně, bývá vysoká, ale v kamení je nižší a větví se. Vzpomínám, jak tu na jaře kvetla šalvěj luční a žlutá mochna.... Na jednom místě objevujeme vysokou stepní trávu - chráněný kavyl vláskovitý, který je skutečně jemný jako vlásky.

Nakonec se všichni sejdeme u občerstvení - sedíme na lavičce a objeví se tu malý přítulný pejsek, žemlově zbarvený. Posadí se na kámen, čeká na pohlazení a při nastavení ruky ochotně podává pac.... miloučké zvířátko patří místnímu správci.

Než se vydáme na zpáteční cestu, zahlédneme většího motýla, který rychle přelétne, takže ho nemohu určit. Dívám se pořád do těch míst kde zmizel. Snad jsem ho přivolala - motýl se po chvíli znovu objeví a usedne na kámen. Babočka admirál! Střídavě rozevírá a zavírá křídla. Fascinují mě červené pruhy na jeho předních křídlech. Celé divadlo trvá bohužel jen pár vteřin, takže motýla není možné vyfotografovat.

Vracíme se na nádraží s krásnými zážitky a hlubokými dojmy. Při čekání na vlak si udělám skicu pohledu na Říp od Ctiněvsi, na níž pokračuji ve vlaku a ještě doma...
 

 

kresba pastelkou, formát A4

Související odkazy
· Přidat příspěvek k tématu

Nejčtenější příspěvek na téma Výtvarné umění - Kresba:
Mlékařka

Hodnocení příspěvku
Průměrné hodnocení: 10
Účastníků: 2


Zvolte počet hvězdiček:
hlasovat mohou i neregistrovaní!
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti
"POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI" | Přihlásit/Registrovat | 10 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Od: Anonymní - Tuesday, 06.08. 2019 - 10:20:33
Jani, umíš nejen kouzelně malovat, ale i vyprávět. Moc ráda jsem se zastavila. Přeji hezké dny, ahoj Majka.


[ Odpovědět ]

Re: POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Od: Vesuvanka - Tuesday, 06.08. 2019 - 10:51:04
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ahoj Majko, děkuji Ti za zastavení a milý komentář. Moc mě těší, že se Ti líbilo i vyprávění. Na výlety ráda vzpomínám, bylo co pozorovat a doplňovat znalosti. Zdravím Tě a přeji krásné dny :-))). Jana Vesuvanka

[ Odpovědět ]


Re: POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Od: fungus2 - Tuesday, 06.08. 2019 - 20:10:52
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Výborné!


[ Odpovědět ]

Re: POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Od: Vesuvanka - Thursday, 08.08. 2019 - 10:41:25
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Honzo, děkuji za nahlédnutí a milou odezvu :-))). Zdraví Jana Vesuvanka

[ Odpovědět ]


Re: POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Od: violetta - Wednesday, 07.08. 2019 - 11:40:32
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jani, nádherná národní podívaná na slavnou horu, jemně zpracované a duchovně uchvacující! Moc tě zdraví violetta


[ Odpovědět ]

Re: POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Od: Vesuvanka - Thursday, 08.08. 2019 - 10:40:27
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
violetto, děkuji za zastavení a milá slova. Moc mě těší, že se Ti dílo líbí. I já Tě moc zdravím :-))) Jana Vesuvanka

[ Odpovědět ]


Re: POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Od: iln - Saturday, 10.08. 2019 - 19:03:35
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Janičko, poutavé vyprávění a hezký obrázek! Kde jsou časy Poutníků středohoří, kde jsou časy Mija spolku. Obojí pro nás bylo přínosné a máme to uloženo ve své 13 komnatě našich srdcí. Díky za hezké počtení a potěšení obrázkem, pa, Lenka


[ Odpovědět ]

Re: POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Od: Vesuvanka - Saturday, 10.08. 2019 - 20:47:49
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Lenko, děkuji za zastavení a milá slova. Moc hezky jsi vystihla, že to co bylo a těšilo nás, a už není, zůstává uložené v 13. komnatě našich srdcí. Putování po Českém středohoří, k němuž svým geologickým původem patří i Říp, bylo pro mě velkou inspirací k psaní a malování. Zdraví Jana Vesuvanka :-)))

[ Odpovědět ]


Re: POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Od: Anonymní - Wednesday, 21.08. 2019 - 12:45:46
Janičko, děkuji za výlet na Říp. Nádherné, skvělé vyprávění, bohatství přírody vidím přímo před očima. Ano, takto má člověk putovat, vnímat nádheru dne a těšit se z darů, které jsou nám nabízeny, málokdo to dnes dokáže.
Kresba pastelkou Řípu sluší a i já mám v srdci schovaných pár výletů s Poutníky Českého středohoří:-)))


[ Odpovědět ]

Re: POHLED NA ŘÍP OD CTINĚVSI
Od: Vesuvanka - Wednesday, 21.08. 2019 - 12:56:37
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Květuško, zdravím Tě a děkuji za zastavení a milá slova. My jsme skutečně putovali - zastavovali se a obdivovali krásy krajiny i detailů přírody. Na výlety s Poutníky s Poutníky Českého středohoří ráda vzpomínám, byly i botanickými exkurzemi. Jana Vesuvanka

[ Odpovědět ]

Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
69 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund